01
PROČ MÁM CHODIT K HYGIENISTCE, KDYŽ MI ZUBAŘ DĚLÁ DENTÁLNÍ HYGIENU SÁM?
Dentální hygiena je specifický obor a má svá pravidla. Zajisté existují lékaři, kteří se svým pacientům velmi intenzivně věnují i v této sféře, mnoho jich ale neznám. Většinou mají svou dentální hygienistku. Hlavně proto, že se musí věnovat výkonům, ke kterým jsou proškoleni pouze oni - vrtání zubů, péče o kořenové kanálky, rentgenování, otiskování zubů, protetika, trhání, rovnání, nebo třeba implantace. Neznám lékaře, který by neměl objednávací kalendář plný na několik měsíců dopředu. I média tvrdí, že zubních lékařů je málo. Proto mají pomocníky v podobě nás. My -dentální hygienistky se vám můžeme plně věnovat tak dlouho jak je třeba, abychom splnily všechny nutné kroky - od anamnézy, vyhodnocení stavu a potřeb pacienta, odstranění zubního kamene, plaku, pigmentací, vyhlazení povrchu, motivaci, výběru pomůcek až po instruktáž. Schválně po návštěvě u nás zapátrejte ve své paměti, jestli se vám takto intenzivně mohl věnovat i váš zubní lékař.
02
KRVÁCÍ MI DÁSNĚ, RADY OD LÉKAŘE NEFUNGUJÍ. POMŮŽE MI DENTÁLNÍ HYGIENA?
Předpokladem pro úspěch léčby onemocnění dásní, je začít od píky. To znamená od zdravých návyků, které udržují v ústech čisto a tím pádem i zdravé dásně. Proto jste u nás na dobré adrese. Onemocnění dásní, které způsobuje krvácení dásní se nejčastěji označuje jako gingivitis, zánět dásní. Je způsobeno přítomností plaku, případně zubního kamene a také vyšší aktivitou bakterií. Všechny tyto složky jsou velmi intenzivně provázány. A nefungují na ně (samozřejmě samy o sobě) ŽÁDNÉ vodičky, gely, tabletky, homeopatika, výplachy, zaříkávadla, bylinky, pudry, prášky, masáže dásní, diety, detoxy ani další podobné zaručené tipy! A úplně nejhorší je, že když se takový zánět ignoruje příliš dlouho, přechází do onemocnění mnohem vážnějšího - parodontózy. Proto prosím přijďte, pokud se s takovým problémem již potýkáte.
03
LÉKAŘ MI ŘEKL, ŽE MÁM PARODONTÓZU A ŽE S TÍM NELZE NIC DĚLAT. POMŮŽETE MI?
Zastavte se za námi. Parodontóza je onemocnění již hlubších struktur ukrytých pod dásní - vazivo (droboučká vlákna fungující jako trampolínka) které drží zub na místě a kost. Čím dříve přijdete, tím více se toho dá zachránit. Neslibujeme 100% úspěšnost bez ztráty kytičky, nejsme Horst Fuchs! Ale ve většině případů jsme schopné skore v zápasu parodontóza vs. pacient naklonit ve váš prospěch. Samozřejmě za předpokladu vaší aktivní spolupráce, případně za mohutné asistence parodontologa. Nic není ztraceno, dokud je za co bojovat - dokud jsou přítomné zuby v ústech (nemyslíme ty umělé do skleničky).
04
BUDE TO BOLET?
Víte, rozumíme tomu, že to je asi nejpalčivější téma. Otázka, kterou jsme slyšely nesčetněkrát. A u které se nám vždycky zvednou koutky k úsměvu. A máme pocit, že jsme Freddy Krueger s těma děsivýma, řezajícíma prstíčkama a sadisticky si užívám utrpení svých pacientů. Ale tak to není.
Netvrdíme svým pacientům, že je to příjemná záležitost, netvrdíme že je to jako lakování nehtů nebo zastřižení vlasů. První návštěva, dvě, mohou být nepříjemné. Ale není to nic, co by se nedalo vydržet. Většinou je to otázkou nového zážitku, než bolesti. Pacient se spíše lekne nového vjemu.
V případě, že jde o čištění v hlubších oblastech pod dásní, máme vždy možnost lokální anestezie od lékaře. Tyto výkony jsou ale naplánovány dopředu a bez anestezie, domluvy s vámi a zubním lékařem se do nich nepouštíme.
05
JAK DENTÁLNÍ HYGIENA PROBÍHÁ?
Každá hygienistka má takový svůj malý manuál. Nemyslete si, utváří se to pozvolna. Tím jak přicházíme do praxe, krok za krokem se formuje náš pracovní postup. Některá začíná tím, čím jiná končí:-) Tak jen aby nenastalo překvapení, že to vypadá celé trošku jinak:-)). Zároveň je třeba brát v potaz, že každému pacientovi šijeme jeho ošetření na míru, aby pasovalo jako dobře ušitý oblek. Jeden pacient se potřebuje více zaměřit na trénování, jiný potřebuje pádné argumenty aby byl namotivovaný k pravidelnosti. Zároveň je každý v jiné fázi péče o svůj chrup. U nás zažijete odběr anamnézy, analýzu problému (nebo problémů:-)), pořádné vyčištění i těch sebeukrytějších škvírek za posledními zuby, pískování (pokud je to možné), vyleštění zubů, aplikací vyživujících prostředků, laků nebo impregnací. Samozřejmě vybíráme správné pomůcky, učíme vás s nimi pracovat, zkoušíme vás, abyste to nezapomněli a obvykle vyjde čas i na vlídná slova podpory, když zrovna máte den na pendrek. Vždy u nás ale zažijete lidský, vnímavý přístup a kvalitní péči.
A snažíme se i o dobrou náladu:-)))
Natočily jsme vám krátké video ze vstupního ošetření, doufáme, že to osvětlí a názorně ukáže vše, co vás zajímá.
06
JAK ČASTO MÁM CHODIT NA DENTÁLNÍ HYGIENU?
Pro nás je takovou základní mantrou interval jednou za půl roku, stejně jako návštěva zubního lékaře na preventivní prohlídku. My osobně upravujeme tuto dobu podle individuálních potřeb každého pacienta. Jednoznačně stanovit interval, který bude vyhovovat všem, je tedy pro nás nemožné. Na počátku, pokud jdete na hygienu poprvé, od nás často slyšíte, že bude potřeba dočištění, které se snažíme naplánovat v kratším intervalu než je půl roku. Další návštěvy se odvíjejí od vaší práce v ústech. V případě že podmínky nejsou ideální, doporučujeme interval zkrátit, aby nedošlo k opětovnému intenzivnímu zanesení. Zároveň si chceme pacienta pohlídat, kde dělá chybu při čištění. Na druhou stranu máme ale pacienty, kteří dostanou termín jednou do roka, protože péči perfektně zvládají a jsou potřeba jen jemné zásahy, spíše estetického rázu (vytváření pigmentů).
07
JAK JE TO S PLACENÍM? HRADÍ DENTÁLNÍ HYGIENU POJIŠŤOVNA?
Další velmi palčivá otázka. Musíme brát dentální hygienu jako nadstandartní službu. I přes to, že se velmi snažíme prosadit ji jako součást primární základní prevence, nedaří se to. Proto své pacienty alespoň odkazujeme na různé benefitní programy které mají jednotlivé zdravotní pojišťovny různé a každým rokem se mění. Některé se vydaly cestou mohutnější podpory tohoto druhu služby (a třeba i nákupu pomůcek pro dentální hygienu), jiné naopak.
Na našich stránkách najdete aktualizovaný seznam možností čerpání benefitů. Bližší informace je dobré dohledat přímo u zdroje - stránky konkrétní pojišťovny nebo infolinka, některé se totiž mění v průběhu roku (dojde k vyčerpání plánovaného rozpočtu..).
08
MOHU PŘIJÍT JEN TAK? Z VLASTNÍ VŮLE, BEZ DOPORUČENÍ LÉKAŘE?
Tak a zde jsme ve slepé uličce a u momentálně největšího problému samostatně stojících ordinací DH. Určité výkony smí DH provádět tzv. na své triko, některé však smí provádět na doporučení lékaře - buďto ošetřujícího ZL či odborně jinak zaměřeného zubního lékaře. Avšak nikde v zákoně není psáno jak by mělo doporučení od zubního ošetřujícího vypadat. Můžeme se bavit o doporučení ústním, písemném, telefonickém, objednáním pacienta samotným zubním lékařem...
Aby to pro nás i pro Vás mělo smysl a nějakou právní kulturu. My jsme byly kryté a vy jste cítili, že Vám neděláme v ústech něco, na co nemáme právo a je to za hranicemi naší odbornosti, rozhodly jsme se v případě potřeby vytvořit jednoduchou doporučenku, kterou dostanete při prvním sezení u nás. Tu předáte na preventivní prohlídce svému ošetřujícímu zubnímu lékaři na potvrzení a při dalším setkání předáte u nás v ordinaci. Založíme ji do Vaši zdravotnické dokumentace. Je to trošku logisticky náročné, ale vše má svá pravidla a my chceme a budeme hrát fér - na všechny strany.
09
OPRAVDU SI S SEBOU MÁM BRÁT SVOJE POMŮCKY NA ČIŠTĚNÍ ZUBŮ?
Ano, opravdu je fajn, když je vezmete s sebou. Občas je složité zjistit, jaký mezizubní kartáček používáte. Existuje například xy výrobců růžových mezizubních kartáčků a každý má jiný průměr. Stejně tak existuje několik druhů zubních nití, kartáčků, elektrických kartáčků a jiných dentálních pomůcek.
Další vděčná věc na přinesených pomůckách je, že můžeme trénovat. Vezmeme kartáček, napřímo ukážeme jak s ním v ústech pracovat. Případně korigujeme držení, tlačení, úhel a směr. Prozkoumáme ošmajdání vašeho kartáčku a zase jsme o kousek moudřejší. Proto prosím neberte nový kartáček co jste koupili v obchodě za rohem. Doneste ten, co používáte.
Klidně si vyfoťte nebo napiště i názvy zubních past a ústních vod. Kolikrát nám toho napoví dost i ty.
10
OD KOLIKA LET SE CHODÍ NA DENTÁLNÍ HYGIENU, JE VĚKOVĚ JAKKOLI OMEZENÁ?
Dentální hygienu lze doporučit v již velmi nízkém věku dítěte. Obvyklou součástí naší péče o nastávající maminku je i základní instruktáž a náčrt toho, jak pečovat o zubní zdraví budoucího potomka. Dále s maminkou vývoj situace konzultujeme. Nejmladší pacienty ošetřujeme již zhruba od 3 let. Obvykle dorazí vystrašený a zmatený rodič s tím, že jeho malé dítě má kaz, přitom se o zuby stará a dítě nejí mnoho cukru. Po bližším ohledání situace dojdeme k tomu, že kaz není kazem nýbrž pigmentem. Ve spoustě případů ale kaz opravdu najdeme, a najdeme také viníka - nevyhovující techniku čištění zoubků, zapomínání na určité úseky při čištění, někdy je problém i u rodičů, kteří zanedbávají svůj chrup a škodlivé bakterie předávají svému dítěti.
Samozřejmě je ošetření vždy přizpůsobeno věku a povaze dítěte. Nepředstavujte si, prosím, že dítěti držíme hlavu ve svěráku a násilím ho ošetřujeme. Ale postupným zvykáním si na prostředí s vaším dítětem pracujeme. U teenagerů zase čerpáme z výhod jakési autority, přeci jen vztah dentální hygienistka a pacient je poněkud jiný než rodič a potomek.
11
MÉMU DÍTĚTI DALI ROVNÁTKA, ALE MÁM STRACH, ŽE SI ZUBY NEČISTÍ DOST PEČLIVĚ. JE MOŽNÉ K VÁM PŘIJÍT?
Důvěrně známe obavy o zuby vašeho dítka. Kolikrát jsme již viděly zuby krásně srovnané ale nevratně poškozené nesprávnou péčí. V podstatě je to vyhozená velká spousta peněz do vzduchu a přitom k tomu nemuselo vůbec dojít. A nápravy takových škod pak stojí peníze další, opět ne malé. Naše obvyklé doporučení je návštěva dentální hygienistky ještě před tím, než nasazení rovnátek dítě absolvuje. A VELMI doporučujeme pravidelné návštěvy dentální hygienistky ve zkrácených intervalech v průběhu ortodontické léčby. Péče o chrup není jednoduchá. A mnohem náročnější je, pokud máte ústa plná drátků, zámečků a gumiček. A to nemluvíme o různých destičkách a háčcích. Navíc tím, že jsou zuby v pohybu se velmi často mění rozměry mezizubních prostor, a obvykle i strategie jakou přistupovat k čištění té hory "železa" co se nachází v ústech vašich ratolestí. Nenechejte zkazit úsměv vašim dětem.
12
MÁM ZABARVENÉ ZUBY OD KÁVY A KOUŘENÍ. MŮŽU S JEJICH VZHLEDEM NĚCO DĚLAT?
Samozřejmě že s nimi lze něco dělat. Především se pokusit nějakým způsobem omezit zlozvyk kouření - tím snížíme nejen kumulaci pigmentů ale také další negativní vlivy na ostatní tkáně, ne jen zuby. A také přijít na dentální hygienu. Tam se postaráme o odstranění nevzhledných skvrn a ulpívajících vrstev pigmentu. Zuby vyhladíme, vyživíme a poradíme jak pracovat, aby se skvrny tvořily co nejméně. Zázraky slíbit nemůžeme, ale za pomoci pískování dokážeme vašim zubům vrátit zašlou krásu, kterou už by nikdo nečekal. Klidně nahlédněte do naší blogové složky Před a po, myslíme že to mluví za vše.
13
MANŽELKA MI ŘEKLA. ŽE JE MI CÍTIT Z ÚST. MŮŽE MI DENTÁLNÍ HYGIENA POMOCI?
Pokud vás trápí zápach z úst, není nic jednoduššího než navštívit nás. S největší pravděpodobností váš problém zvládneme vyřešit. Kolikrát stačí jen odstranit to, co do vašich úst nepatří - zubní kámen a plak. Zkrotit populaci bakterií ve vašich ústech a nastolit rovnováhu. A k tomu přidat správné pomůcky, techniku vyhovující vašim potřebám a schopnostem, no a pak takovou drobnost - vaši snahu a píli:-). Někdy je potřeba problém konzultovat se zubním lékařem nebo s jiným specialistou - v tom případě rády poradíme. Rázem budete vy i partneři spokojenější. A my s vámi! Tak se nebojte říct si o pomoc.
14
KAŽDÝCH 6 MĚSÍCŮ, CO JDU NA PREVENTIVNÍ PROHLÍDKU, MÁM NOVÝ ZUBNÍ KAZ. JDE TOMU ZABRÁNIT, JAK?
Především je potřeba zjistit podrobnosti. Ne jen o tom, jak a čím čistíte své zuby, ale o vašem celkovém životním stylu, o vašich návycích o vaší minulosti. Skoro to zní, jako bychom věštily z křišťálové koule, ale opak je pravdou. Problém kazivosti zubů může být zapeklitá skládačka složená z drobných puzzlíků. A ty, my musíme dát dokupy!
Jedině tak je možné najít zakopaného psa a postarat se o to, aby ztráty nebyly fatální. Připravte se tedy na důkladnou analýzu, pořádnou dávku motivace a velmi důležitý trénink a nácvik všech technik které dávají zubům naději na lepší zítřky bez vrtání.
15
CHCI SI NECHAT VYBĚLIT ZUBY. KAM MÁM JÍT?
Fenomén dnešní doby - bílé zuby a krásný úsměv. Kdo by ho nechtěl?
Bělení zubů si nepředstavujte jako Hurvínek válku. Chce to nějaký čas, chce to našetřit a co to opravdu chce, je mít zuby v dobré, řekly bychom až skvělé kondici.
Metod je porůznu. Ale těch opravdu funkčních s VIDITELNÝM výsledkem je málo. Rozlučte se s pastami, ústními vodami, prášky, pudry, bělícími pery a jinými produkty, které zakoupíte v drogerii, lékárně či na internetu českého trhu. Rozlučte se dokonce i s výsledkem v kosmetických salonech, nepřijde, bohužel.
Pokud si nechcete nechat zničit zubní sklovinu, nepocítit zklamání a mít opravdu výsledek, který uvidí okolí i Vy, jděte k dentální hygienistce či zubnímu lékaři. Nikam jinam.
Bělení zubů a naše zuby samotné jsou strašně individuální. Každé potřebují něco jiného. Zajděte si na konzultaci, tento druh ošetření opravdu není pro každého a není to otázkou jedné návštěvy. Nebo by to tak opravdu nemělo být.
Podívejte se na video, které přibližuje průběh kombinovaného bělení zubů.
16
PROČ JE DENTÁLNÍ HYGIENA TAK DRAHÁ?
Cena našeho ošetření je opravdu vyšší. Důvodů proč je hned několik. Jedním z nich je především čas, který svým pacientům věnujeme. Pomůcky, bez kterých by to nešlo, a díky kterým zajišťujeme komfort ve vašich ústech. Vezměte v potaz, že máte tu čest s velmi moderními materiály a technikou, kterou využíváme k péči o vás. Nedílnou součástí jsou i nástroje. Schválně se někdy zeptejte, jen tak z legrace, kolik stojí ta srandovní lopatička kterou škrabeme zubní kámen:-).
O tom, že jsme minulý rok prošly solidní korona-krizí asi ani psát nemusíme, uvědomujeme si to všichni. Náklady na ochranné pomůcky a dezinfekční prostředky raketově vystřelily i o 50%. Bohužel se to nevztahuje jen na ochranné rukavice pro pečlivé hospodyňky, co nechtějí mít ruce sežrané od sava ale i na profesionály jako jsme my. S kvalitními ochrannými pomůckami a dezinfekcí zajišťujeme bezpečí i pro vás - naše pacienty.
A od roku 2022 musíme uvážit i další finanční závazek díky rekonstrukci nových prostor naši ordinace a kompletní obnovy našeho zařízení jak v ordinaci, tak v čekárně.
17
PROČ DENTÁLNÍ HYGIENA STOJÍ NA RŮZNÝCH MÍSTECH, RŮZNOU CENU?
Proč je hotelový pokoj v centru Prahy dražší než na periferii? Proč pokoj kde je vířivka stojí víc než špeluňka v suterénu? Proč jsou příčesky z pravých vlasů dražší než ty ze syntetického materiálu? Proč je dřevěný nábytek z masivu dražší než nábytek pokrytý dřevěnou dýhou? Vidíte ty rozdíly?
Stejně tak jsou rozdílné ceny dentální hygieny. Není to jen otázkou odvedené kvality provedení - bohužel. A ne vše, co je drahé (nejdražší) je vždy to nejlepší. To je také pravdou, bohužel. A nejen v otázce služby dentální hygieny. Člověk občas na cenu nadává, ale řekne si: "ale co, proč bych si to kvalitní nemohl jednou za čas dovolit a připlatit si za lepší!". A ono ne... A naopak, někdy natrefíte i v secondhandu na velice kvalitní materiál, krásný padnoucí střih a hle, stojí pár korun. Nejsme ty pravé, které mají hodnotit odvedenou kvalitu, na to máme jiné odborníky:-). Ale neodpustíme si jednu poznámku - šťastnou ruku při výběru, ať netrpíte, je to dobře a kvalitně odvedená práce a jste spokojení!
18
ZNÁMÍ ŘÍKALI, ŽE TÝDEN PO DENTÁLNÍ HYGIENĚ NEMOHLI JÍST, VYDĚSILI MĚ. JE TO OPRAVDU TAK, JAK ŘÍKALI?
Pokud mluvíme o našich zkušenostech, pro nás je dentální hygiena závislost:-). Poležet si hodinku v křesle a nechat se opečovávat, je pro nás něco jako pro jiné kosmetika nebo třeba masáž zad. Jistě, sto lidí, sto chutí, většina populace řekne, že se na zubařském křesle rozhodně není schopná uvolnit. Nemyslíme si, a doufáme, že to tak ani není. Naši pacienti, vyveďte nás kdyžtak z omylu - že je to natolik příšerný zážitek, že by se člověk nemohl najíst. Zuby mohou být samozřejmě citlivější, obvykle na studené a teplé - představte si že vám seberou ve tři ráno peřinu, tak nějak se cítí vaše zuby, když je zbavíme zubního kamene, povlaku a pigmentací. Nicméně při šetrném, převážně ručními nástroji provedeném ošetřením, by tento stav měl být přechodným, obvykle v řádu hodin spíše než dnů.
Napadá nás ještě jedna možnost - jestli nebyla tato informace uvedena v souvislosti s provedením pískování. Tradovala se informace, že pokud se po vypískování zubů najíte (zhruba do hodiny po ošetření), mohou zuby přijmout barvu pokrmu a obarvit se. V dnešní době nám již tato informace přijde přežitá, aktuální jemné písky tvoří povrch zubu vyleštěný a hladký, bez pórovité otevřené struktury.